Masz pytania?
  • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
  • Logowanie
    Przypomnij hasło
  • Rejestracja

Zawiesiny kosmetyczne

Ocena (0 / 5,00)
Zawiesiny
 
Zawiesina jest układem niejednorodnym, składającym się co najmniej z dwóch faz, z czego jedna z nich jest rozproszona (zawieszona) w drugiej. Kosmetyki, które najczęściej spotykamy w formie zawiesin to peelingi mechaniczne.  Wówczas faza rozproszona występuje w postaci stałej i stanowi materiał ścierny. 
Peeling polega na celowym złuszczeniu powierzchniowych warstw naskórka, co stymuluje odnowę komórkową skóry. Większość peelingów, przeznaczonych do użytku domowego, opiera się na mechanicznym usuwaniu zrogowaciałych komórek skóry. Jako środki ścierne wykorzystuje się substancje stałe o różnym stopniu twardości i kształcie. Mogą to być m.in. mielone pestki owoców, piasek, lub pumeks, które stanowią twardy i „ostry” materiał ścierny. Tego typu rozwiązania najczęściej spotykane są w preparatach do oczyszczania ciała lub rąk, rzadziej twarzy. Ich przeciwieństwo stanowią granulki z utwardzanych olejów roślinnych, cukru lub soli, które w kontakcie ze skórą oraz na skutek tarcia topią się lub rozpuszczają. Równie łagodne dla skóry są preparaty zwierające drobne pestki owoców, które nie wymagają dodatkowego mielenia. Najczęściej spotykane w preparatach rynkowych są granulaty polimerowe, które w zależności od granulacji dają różne efekty ścierne.
 
Bazą zawiesiny, w zależności od kierunku zastosowań, może być wodny roztwór środków powierzchniowo czynnych, hydrożel, lipożel lub emulsja. Warunkiem uzyskania stabilnej zawiesiny jest dostosowanie lepkości układu do ciężaru oraz średnicy ciała stałego. Materiał ścierny (lub inne ciało stałe) powinien być wprowadzany do gotowej, odpowiednio zagęszczonej formy np. gotowej emulsji. Jeśli lepkość fazy ciągłej jest zbyt niska, drobinki ciała stałego, pod wpływem grawitacji, opadają na dno produktu uniemożliwiając jego prawidłowe zastosowanie. 
 
Powyższa zasada dotyczy wszystkich zawiesin spotykanych wśród produktów kosmetycznych, w tym również podkładu pod makijaż, tusz do rzęs oraz kolorowych pomadek, gdzie substancją zawieszaną najczęściej jest pigment. Innym przykładem mogą być również preparaty promieniochronne oparte na filtrach fizycznych (np. z tlenkiem tytanu). 
 
Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj